Biyografi

Sanatçı bir aileden gelen Ceren Aksan, bale sanatçısı Müride Aksan’ın ve klasik müzik tonmaisteri Engin Aksan’ın kızı, tanınmış besteci Muammer Sun’un ve Selanik’den Türkiye’ye göç eden müzik öğretmeni Tahsin Aksan’ın torunudur.

9 yaşında başladığı Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı’ndaki keman eğitimini, aynı üniversiteden mezun olarak tamamlamış, eğitimine master seviyesinde devam etmiş ve Akademik kadroda 6 yıl görev almıştır. Klasik müzik kariyeri boyunca dünyaca ünlü bir çok şef ve solist ile yurtiçi ve yurtdışında konserler vermiştir.

2000 yılında kadrosuna girdiği ve 14 yıl boyunca görev aldığı Borusan Oda Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Bale Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası gibi  önemli orkestraların yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde, albüm kayıtlarında ve turnelerinde yer almıştır.

Elektro kemanı ile rock, klasik, pop, hiphop, jazz, elektronik çeşitli eserleri yeniden yorumlayarak sahnede her zaman canlı olarak seslendiren ve bu alanda dünyadaki öncülerden olan Ceren Aksan, ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da alanında tanınan ve sevilen bir sanatçıdır. 1999’dan günümüze bir çok Türk ve yabancı sanatçının ve grubun albümlerinde, çeşitli single, reklam, film, belgesel, dizi müziği kayıtlarında yer almıştır. Yabancı ve yerli bir çok sanatçı, DJ ve grup ile; etkinliklerde, konserlerde, festivallerde, albümlerde, kliplerde ve turnelerde solo keman sanatçısı olarak çalışmıştır. Sahne ve albümlerinde birlikte yer aldığı sanatçılar arasında; Vanessa Mae, Brazzaville, Mario Frangoulis, Sertab Erener, Ferhat Göçer, Teoman, Ajda Pekkan, Fatih Erkoç, Leman Sam, Hande Yener, Yüksek Sadakat (Eurovision) ve çalıştığı bazı DJ’ler arasında; DJ Can Hatipoğlu, DJ Funky C, DJ Murat Uncuoğlu, DJ Doğuş Çabakçor gibi isimler vardır.

*

Klasik müzikle olan organik bağının ve akademik kariyerinin yanı sıra, Ceren Aksan kendi iç dünyasını ve stilini yansıtmak istediği yeni bir  keman anlayışı ortaya çıkartmış ve 2000 yılından itibaren elektro kemanı ile farklı türlerdeki müzikleri seslendirmeye, rock ve hiphop grupları, DJ’ler ve tanınmış sanatçılar ile ortak çalışmalar üretmeye başlamıştır.

Elektro kemanı ile yaptığı sahne performanslarıyla müzik ve etkinlik dünyasına da yeni bir soluk getirmiştir. Solist olarak sahne aldığı sahne şovları; zaman içinde dansçılar ve farklı enstrümanların eşliği ile görsel olarak da zenginleştirmiştir.

2018 yılında hayata geçirdiği “Ceren Aksan Symphonic Project” ile müzikal sahne performanslarına önemli bir değer katmış, büyük bir müzikal oluşuma imza atmıştır. Popüler çeşitli müzik eserlerini senfoni orkestrası ve elektronik altyapı eşliğinde solist olarak kemanıyla seslendirerek, kendi stiliyle; güçlü ve hareketli bir şekilde yorumlamıştır. Uzun süreli büyük bir ön çalışma ve hazırlık ile gerçekleşen bu proje ile etkinlik dünyasına dünya standartlarında, kaliteli, etkileyici ve yenilikçi bir müzikal performans sunmuştur.

Ceren Aksan, yoğun bir tempo ile solist sanatçı olarak, akustik ve elektro kemanlarıyla yurtiçi ve yurtdışındaki sahne performanslarını sürdürmektedir.

Ceren Aksan, akademik kariyerini de yapmış olduğu klasik müzikle olan organik bağını kaybetmeden, kendi iç dünyasını yansıtacağı yeni ve özgün bir stil ile 2000 yılından itibaren elektro keman çalmaya ve farklı türlerdeki müzikleri kemanıyla yorumlamaya başlamıştır. Electronic, DownTempo, Lo-Fi, Hiphop, Jazz, R&B, Pop, Rock, Hardcore grupları ve sanatçıları ile, ayrıca farklı ülkelerden DJ’ler ile bir çok ortak projede çalışmalar üretmiştir.

Instagram

Tüm yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Etkinlik haberleri ve son gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız mail adresinizi girerek "Gönder" butonuna basmanız yeterlidir.